OPŠTINA POSTOJNA

OPŠTINA PREBOLD
24. November 2016.
OPŠTINA POLZELA
24. November 2016.

 

Mali grad velikih doživljaja

Postojna je malo mesto, ali istovremeno i prostor velikih doživljaja, iskustava i avantura. Po ehu kapljica u Postojnskoj jami i iskrenom osećaju duha srednjevekovnog doba u Predjamskom gradu vam obezbeđuje i bogato poprište stvaranja zanimlivih uspomena. Možete se izgubiti, mi ćemo vas naći. Možete ostati kod nas, mi ćemo vas primiti. Čak iako u naš kraj dođete samo u kratku posetu, postaćete Postojnčani. Ko jednom između Javornika i Nanosa oseti postojnsku buru, taj vetar iz kose mu niko ne može skloniti. Zato volimo što smo Postojnčani. I želimo da Postojnčani postanete i vi.

Kod nas su avanture, odmor ili aktivno provođenje vremena domaći. Odlikuju nas bogata istorija, tradicija i, navodno, najviše sunčanih dana u Sloveniji. Rado smo obasjani suncem, okruženi prirodom i u zagrljaju najčistijeg vazduha. A šta osim ljubaznosti i neokrnjene prirode nudimo svakom posetiocu? Pre svega prisan kontakt sa stvaranjem sećanja. Rado bismo postali deo vašeg stvaranja. Sa porodicom, prijateljima ili vas samih. Kod nas ste uvek dobrodošli. Sa osmehom i iskreno.

Jedinstveni položaj i dostupnost Postojne preko takozvanih Postojnskih vrata iz unutrašnjosti Slovenije u smeru Jadrana i Tršćanskog zaliva su gradu još u davnoj prošlosti dali veliki značaj, kako kod kuće tako u inostranstvu. Isto tako su mnogi narodi pre mnogo vekova utrli put u Furlaniju i Veneciju. U Postojni je otkriveno više arheoloških nalazišta iz perioda paleolitika, među kojima je najpoznatiji Betalova okapina. Velika raznolikost i učestalost paleolitskih nalazišta svedoče o naseljavanju ovog prostora još u ledeno doba.

U istorijskim izvorima se Postojna prvi put pominje u 13. veku kao Arnsperg (kasnije Adelsberg). Sredinom 14. veka pojavljuje se oblik imena Postoyna, koje se kroz vekove modifikuje Postojna. Kao tržište definisano je početkom 15. veka, a status grada dobija prilično kasno – 1909. godine. Najstariji deo Postojne, prvobitno zanatsko-seljački, obuhvata Majlont i Kot, koji se nalaze ispod brda Sovič. Sredi-nom 13. veka se na Soviču prvi put pominje i stari grad, koji je krajem 17. veka izgoreo. Ubrzo je sazidana nava Donja palata, koja je danas na centralnom gradskom trgu, gde je sedište Instituta za istraživanje krasa NIC SANU.

Postojna je pripadala različitim savetima i crkvenim rukovodstvima. Lokacija uz prometan i trgovački put koji je ovezivao Kranjsku sa Jadranom i Furlanijom, je značajno uticala na razvoj grada i zaleđa. Saobraćaj se izdašno povećao u 19. veku, kada je u Postojnu stigao prvi voz. Povezano sa konjušarstvom (prevozništvom) bili su rašireni i brojni drugi zanati koje je dolazak železničkog saobraćaja polako donosio, iako su sa vozom u Postojnu počeli da dolaze i turisti u velikom broju, u obilazak znamenite Postojnske jame.

Lokacija Postojne na važnoj saobraćajnoj raskrsnici i sve veći turistički obilazak diktirali su svojevrstan razvoj grada. Postojna je sve više pridobivala na značaju i kao obrazovni i upravni centar sa sudom, i kao trgovački, zdravstveni i kulturni centar šire oblasti. Postojna grad i opština ulažu napore da svoju ulogu i značaj u regiji nadalje očuvaju, pre svega da bi se još bolje međunarodno uvrstila u kraški i turistički centar.

Ime Postojna potiče od nemačkog izraza za reč »orao« (aro), zato Arnsperg možemo prevesti kao »orlovo brdo«. Postojna odjednom postaje drugi naziv za orla belorepca (Haliaeetus albicilla), koji se nekada gnezdio na Soviču i nalazi se na postojnskom grbu. Naziv Postojna ima i još jedno značenje: postojati, postati, kraće vreme stajati.

 

 

Comments are closed.