OPŠTINA GORJE

OPŠTINA HRPELJE – KOZINA
24. November 2016.
OPŠTINA DIVAČA
25. November 2016.

 

Gorjanska opština i okrug Sv. Jurija, koja obuhvata 119,27km2, udružuje sela Gornje i Donje Gorje, Krnicu, Grabče, Poljšicu, Podhom, Višelnicu, Mevkuž, Gornje i Donje Laze, Pernike i Radovnu. Naziv Gorje znači da su to mesta „planina”, da su visoko. Gorjanska sela su zadnja veća sela ispod Triglava. Imena sela su stara i nastala su pre svega od imena okolnih brda.

Najveća prirodna znamenitost u opštini je slikovita klisura Vintgar. Opština leži na rubu Triglavskog narodnog parka i uz gore, planine, reke, pećinsko jamski svet i mnogo razgranatih puteva i staza poziva na planinarenje, pešačenje, penjanje, biciklizam, bording, ribolov ili opuštajuću šetnju.

Graniči se sa opštinama Bled, Kranjska gora, Jesenice i Bohinj. Gorje ili gorjanski ugao podrazumevamo kao grupu sela i zaseoka udaljenih manje od 5 kilometara od Bleda u smeru prema Pokljuki, dolini Radovne i Mežakli. Gorjanska oblast prostire se od ruba bledskog ugla na nadmorskoj visini 603m do Malog Triglava na 2700m nadmorske visine.

Dolina Vintgar

Jedna od najvećih i najpoznatijih prirodnih znamenitosti u Gorju se bez sumnje nalazi između Homa i Boršta, urezana Kotlina Vintgar. Godine 1981 otkrili su je fotograf Benedikt Lergetporer i Jakob Žumer, gorjanski župan i kartograf. Za turistička razgledanja kotlina Vintgar otvorena je 1893. Kotlina je duga 1,6 km. Kroz nju teče prekrasna zelenkasta reka Radovna sa svojim bazenima, slapovima i brzacima. Staza nas vodi preko drvenih mostova i galerija. Na kraju nas dočekuje veliki, oko 15 metara visok slap Šum, koji je jedan od retkih slovenačkih rečnih slapova.

Pčelarska staza za učenje i razgledanje

Pčelarska staza Gorje prolazi duž centralnog dela Gorja, od košnice do košnice. Vodi nas po lepim panoramskim putevima, gde možemo uživati u prekrasnom pogledu. Prema istoku nam se otvara pogled na Karavanke i Kamniške planine, na okolinu Bleda i preko njega do Radovljice, Kranja i Ljubljanske kotline. Putem ćemo upoznati kulturne, prirodne i zanatske spomenike Gorja.

Pokljuška kotlina

Pokljuška kotlina je puna najrazličitijih kraških oblika, prilikom posete očaravaju nas prirodni mostovi, visoke zidine i udubljenja. Kotlina se ponegde sužava za nekoliko metara, a proširenja na koja nailazimo usput nazivaju se „vrtci”. Galerije su 1930. godine postavili meštani. Imenovali su ih po kraljeviću Andreju. Najpoznatiji pećinski rov je Pokljuška lunja, koja pored prirodnog ulaza ima i tri prirodna prozora. Kroz nju vodi stari put na Pokljuške rovte i dalje na Pokljuku. Pokljuška kotlina nije masovno posećena, ali zaslužuje svu pažnju i divljenje.

Poglejska crkva

Manje poznata znamenitost u Gorju je Poglejska crkva – prirodna uvala u kojoj su tadašnji stanovnici još u staro kameno doba izrađivali jednostavna oruđa. Time je pridobila zvanje najstarijeg arheološkog nalazišta u široj okolini.

Jurjev semenj

Svakog zadnjeg vikenda u aprilu Sportsko društvo Gorje organizuje najveću tradicionalno sportsko-kulturno-zabavnu manifestaciju “Jurjev semenj”, koja u Gorju okupi posetioce i iz okoline i iz daleka. Svake godine organizuje se prolećni kros, povorka konjanika, kočija i narodnih nošnji, koncert Godbe Gorje, različite izložbe mesnih društava, kao i posela sa zabavnim ansamblima.

 

Comments are closed.