OPŠTINA KAMNIK - Poslovni partneri

OPŠTINA KAMNIK

OPŠTINA KOBARID
25. новембар 2016.
OPŠTINA HRPELJE – KOZINA
25. новембар 2016.

 

Kamnik se nalazi u severnom delu Ljubljanske kotline. Lokacija pod Kamnicko-Savinjskim Alpima predstavlja i prelaz između Gorenjske i Štajerske.

Sa kamenitih brda mesto štite Stari i Mali grad, a sa padine bližnje Velike planine crkva svetog Primoža koji je poznat po svojim prekrasnim renesansnim freskama. Stari grad je morao da ceka sve do kraja 19. veka, da iznova postane znacajan kao mesto gde sa svih strana dolaze ljubitelji prirode i planinarstva. Posetioci ga znaju kao polazište divnih izleta i mesto u koje je uvek prijatno vratiti se. Najlepši deo grada je sigurno staro gradsko jezgro sa karakteristicnim uskim ulicama koje krase srednjevekovne i barokne fasade kuca, sredinom mesta se preko brda sa ulice nazire Mali grad cije blago, po legendi, cuva ukleta grofi ca Veronika, pola devojka-pola zmija.

Stari grad, danas u ruševinama, grad Zaprice, koji je preureen u muzej, zasebna Sadnikarova muzejska zbirka i Franjevacki manastir sa bogatom zbirkom starih knjiga, Plecnikova kapela Božjeg groba i Šutna, jedne su od glavnih znamenitosti starog dela grada.

Kroz Kamnik tece reka Kamnicka Bistrica. Reka izvire u srcu Kamnicko-Savinjskih Alpa, a svoj put utire po lednicki oblikovanoj dolini. Uz reku možete šetati po Koželjevom putu koji prolazi i pored cuvene klisure Predaselj. Tu možete uživati u lepoti neokrnjene prirode i ohladiti se tokom vrucih letnjih meseci. Kamnicka Bistrica privlaci šetace, planinare, lovce i ribare.

Među kamnickim vrhovima najposecenija je Velika planina, do koje se možete popeti žicarom ili možete pešaciti do vrha, pored planinskih koliba. Tokom letnjih meseci planina pruža mogucnosti za predivne šetnje i susrete sa životima pastira, a preko zime omogucava i skijanje.

U selu Tunjice zapadno od Kamnika je Prirodni lekoviti gaj, gde na površinu izvire više energetskih vrela, koja pozitivno uticu na razlicite bolesti i poboljšavaju zdravlje. U okviru gaja vrši se i punjenje posebne vode za lecenje sa imenom »Živa voda«.

Istocno od Kamnika se prostire 25 km duga Tuhinjska dolina koja je bila znacajna srednjevekovna veza izmeu Trsta i Beca. Kod izvora termalne vode su nastale Terme Snovik, koje su kao prve u Sloveniji dobile znak za okolinu Evropske unije za turisticki smeštaj. Naše terme nastoje da smanje zagaenost vazduha, obezbede ekonomicniju upotrebu energije i drugih prirodnih dobara, manje zagaivanja životne sredine, a u ponudi hrane je izmeu ostalog i organski preraena hrana.

Južno pri toku Kamnicke Bistrice nas put vodi u Arboretum Vucji Potok. Barokni park sa ribnjacima, sadnicama raznovrsnog cveca i više od 3.000 vrsta drveca i žbunja iz celog sveta oduševljava posetioce. Šetaci i posetioci Kamnika su oduševljeni uvek ureenim rasadima i parkovima, gde mogu sedeti i u mirnoj okolini provoditi svoje slobodno vreme. Najviše ih oduševljava cvetni grb u podnožju Malog grada, kod kog se pre svega posetioci i turisti rado zaustavljaju.

Uređenost grada je za razvoj turizma od izuzetnog znacaja. Meštani i meštanke se trude da njihova okolina bude cista. Tako smo 2008. godine poceli da uvodimo razdvajajuce prikupljanje otpadaka i otklanjanje bioloških, kuhinjskih otpadaka. Na podrucju opštine Kamnik je preko 60 ureenih ekoloških odvoda kod kojih se sakuplja otpadni papir, staklo, ambalaža (metalna i plasticna). Kamnicke obrazovne institucije znacajno doprinose podizanju svestu dece i omladine i ukljucuju se u nacionalni program »Eko škola/vrtic kao nacin života«.

Ovo je samo nekoliko kamnickih bisera, koji sa užom i širom okolinom cine niz prirodnih i kulturno istorijskih bogatstava. U državi pod planinom žive ljudi koji ce vas ljubazno primiti i predstaviti njena bogatstva.

Uvereni smo da cete zavoleti Kamnik, a on ce vam naklonjenost vracati sa zahvalnošcu. Pozivamo vas u narucje naših, Kamnickih planina! Dobrodošli!

 

opstina_kamnik2

Comments are closed.