Predgovor poslovnom katalogu 2010 / 2011 - Poslovni partneri
Naši klijenti pišu, dr. Aleksandar Brkić
8. март 2011.

Predgovor poslovnom katalogu 2010 / 2011

vojislav_miticPitanje globalizacije, integracije i ukupnog povezivanja tržišta, na evropskom i svetskom nivou, je jedan od najvažnijih zadataka, i pitanja kojim se bave svetske kompanije i ukupna međunarodna ekonomija. Konkurencija je u porastu, troškovi rastu, a s druge strane javljaju se problemi osvajanja novih tržišta, gde je potrebno ulagati značajna sredstva u dugoročnom periodu, bez ikakvih garancija da će se ta sredstva brzo vratiti. S tog aspekta velike kompanije, i kompanije integrisane na globalnom nivou, veoma često sele svoje nivoe proizvodnje, poslovne interese, iz razvijenih ekonomija Evropske Unije i SAD, u pravcu Azije. Ne da bi dobili sa stanovišta troškova proizvodnje, jeftiniji proizvod, nego da bi bili bliži tržištima velike apsorpcione moći.

Zemlje Jugoistočne Evrope, a naročito zemlje regiona bivše Jugoslavije, suočene su sa velikim problemom da moraju prihvatiti sve elemente tržišnog poslovanja velikih svetskih kompanija, kako bi opstale u takvom poslovnom moru.

Projekat poslovnog povezivanja preduzeća u zemljama nastalim iz bivše Jugoslavije, se sa uspehom realizuje već nekoliko godina.

Za rast i razvoj privrede, javljaju se isti problemi kod država bivše SFRJ, a to su pre svega, teškoće koje proizilaze iz nerazvijenih tržišta. REALNE potrebe preduzeća su da svoje poslove šire regionalno, i izađu van granica matičnih država i tržišta.

Problemi na koje nailaze posebno, mala i srednja preduzeća, u procesu plasiranja svojih roba i usluga, na tržištima susednih zemalja su veoma veliki. Naročito sa stanovišta velikih troškova. Ekonomsko pozicioniranje na novim tržištima zahteva pored ostalih troškova, i troškove ulaganja u marketing. To svakako u ovo vreme svetske ekonomske krize, i recesije, pravi velike probleme, ponekad i nepremostive preduzećima sa prostora EX YU.

Jednom rečju, sarađivati, povezati se, integrisati, kroz regionalne celine, je imperativ, bez alternative u odnosu na tržišni opstanak.

Beskompromisno međunarodno nametnuta tržišna borba, starija je od svih drugih političkih ili tradicionalnih podela.

Svrha i cilj projekta je omogućiti preduzećima da putem predstavljanja u Katalogu, dobiju mogućnost, da plasiraju informaciju o svojim potencijalima (robama i uslugama) na tržištima susednih država.

Poslovne veze sa Slovenijom, i njenim privrednim subjektima, su veoma bitne, jer je Slovenija prva država koja je postala punopravna članica Evropske Unije od svih bivših zemalja SFRJ. S obzirom da su preostale zemlje bivše Jugoslavije na različitim nivoima evropskih integracionih procesa, na putu ulaska u punopravno članstvo u EVROPSKU UNIJU, smatram da poslovno povezivanje koje ovaj projekat nudi, je svakako jedan od stepenika ka ulasku preostalih država, u društvo bez granica, kakvo je društvo EVROPSKE UNIJE.

Velika prednost u misiji ovakve saradnje, nalazi se u bogatstvu međusobno uspostavljenih ljudskih veza, civilizacijskih i prethodnih poslovnih i tržišnih veza, koje su svevremeno starije, značajnije i vrednije, od teškoća koje imperativno prevazilazimo iz prethodnih vremena.

Svi mi, u ovom regionu, moramo odati priznanje reformama, transformacijama i prilagođavanju koje je slovenačka ekonomija učinila prema globalnim i konkurentnim tržištima. S druge strane, za ovakvu ulogu vrata prema EVROPI, Slovenija, slovenački narod i privrednici, znaju da poštuju i vrednosti ostalih zemalja našeg dela Jugoistočne Evrope, i posebno Zapadnog Balkana, ne samo u smislu međusobnog proširenja tržišta, već i mostovima ka drugom tržištima.

Iskustva koja su preduzeća slovenačke privrede, već stekla u poslovanju sa preduzećima iz EVROPSKE UNIJE, su svakako iskustva koje mogu koristiti preduzećima sa prostora drzava EX YU.

Naša poruka izdavačima, je da ovaj projekat prošire i na privrede ostalih država Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana, koje nisu bile zastupljene u pređašnjim Katalozima.

Koristim priliku da čestitam na ideji, i misiji ovog projekta, kao i na kvalitetno urađenom poslu na ovogodišnjem Katalogu.

Ulazak u EVROPSKU UNIJU, ekonomsko i poslovno povezivanje, su projekti i putevi, koji vode privrede zemalja, integrisanih unutar njenih granica, u društvo stabilnih privreda i ekonomija.

Prof. Dr Vojislav Mitić
Član Počasnog Senata Evrope
Predsednik Panevropske Unije Srbije

Comments are closed.